نسخه بندی معنادار یا به عبارت بهتر همان semantic versioning و به طور خلاصه SemVer گفته می شود.

وقتی نرم افزار، وب سایت و یا اپلیکیشنی طراحی می کنیم بهتر است که برای نسخه بندی آن از روش اصولی و استاندارد استفاده شود. این کار به کاربران و یا هر کسی که از برنامه استفاده می کند دید درست و منطقی از برنامه می دهد و به راحتی متوجه می شود که اپلیکیشنی که استفاده می کند در چه وضعیتی است و اگر آپدیت شود به راحتی می توان تشخیص داد که آپدیت جدید چه تغییری در برنامه ایجاد کرده. مثلا آیا این آپدیت جدید آپشن یا ویژگی جدیدی به برنامه اضافه کرده یا صرفا یک باگ برطرف شده. به همین دلیل همیشه سعی کنید که اپ ها و به طور کلی تمام برنامه های خودتان را به طور اصولی و استاندارد نسخه بندی کنید. حتی به خود شما هم که به عنوان برنامه نویس یا طراح هستید کمک می کند که از مراحل توسعه (Developing) برنامه خود به طور اصولی و استاندارد نگهداری کنید.

خوب حالا برای اینکه ورژن بندی رو به طور اصولی انجام بدهیم باید با استاندارد آن آشنا باشیم. با مراجعه به سایت https://semver.org تمام آن چیزی که باید بدانید رو بدست میارید که من در اینجا توضیح لازم را می دهم.

نسخه بندی معنادار سیستمی است که از سه جزء x.y.z تشکیل شده است:

قسمت x (major) به معنای تغییرات بزرگ و کلی در نرم افزار. اگر تغییرات اساسی و بزرگی در نرم افزارتان اعمال کردید عدد قسمت x را تغییر دهید. کاربر با تغییر عدد قسمت x متوجه می شود که تغییرات اساسی و زیادی در نرم افزار ایجاد شده است. مثلا ظاهر برنامه به طور کامل تغییر کرده است.

قسمت y (minor) به معنای تغییرات کوچک در نرم افزار. مثلا اضافه شدن یک ویژگی (feature) جدید به نرم افزار. اگر شما به نرم افزاری که طراحی کرده اید امکان (features) جدیدی اضافه می کنید، باید عدد قسمت y را تغییر دهید.

قسمت z (patch) به معنای اشکال زدایی و رفع ایرادات (bugs) در نرم افزار. اگر اقدام به رفع ایرادات و برطرف کردن مشکلات و باگ ها می کنید (fixing bugs) به این کار patch اضافه کردن می گویند که باید عدد قسمت z را تغییر دهید. هر وقت این عدد تغییر می کند کاربر با نگاه کردن به این عدد متوجه می شود که چه تغییری در نرم افزار ایجاد شده است.

ورژن شروع با ۰٫۱٫۰

چرا (SeMVer) نسخه بندی معنای با ۰٫۱٫۰ شروع می شود؟ چرا با ۰٫۰٫۱ شروع نمی شود؟ جواب مشخص است. هیچ پروژه ای با پچ کردن و رفع اشکال شروع نمی شود بلکه نخست با مجموع چندین ویژگی (features) به عنوان اولین پیش نویس پروژه شروع خواهد شد. بنابراین نخستین ورژن همیشه ۰٫۱٫۰ خواهد بود.

ورژن قبل از ورژن صلی (pre-release)

Alpha
قبل از اینکه ورژن یک برنامه ۱٫۰۰ را ارائه دهید نیاز به تست و بررسی جامع و کاملی برای مطمئن شدن از اینکه تمام قسمت ها به خوبی کار می کند هست. SemVer می گوید که قبل از ارائه ورژن اصلی ، نامگذاری را به این صورت انجام دهید. برای مثال ورژن ۱٫۰٫۰-alpha نشان دهنده ورژنی از برنامه است که باید تست و بررسی شود و احتمالا پر از اشکال و ایراد است چون در حال تست و بررسی است. کلمه alpha بیانگر این موضوع است. معمولا ورژن آلفا توسط افراد متخصص در جهت پیدا کردن ایرادات برنامه مورد استفاده قرار می گیرد. خود alpha هم شماره گذاری می شود مثلا alpha1 و alpha2

Beta
بتا ورژنی از برنامه است که کاربران معمولی هم از آن استفاده می کنند. ورژن بتا معمولا مشکلات خیلی کمتری از آلفا دارد. و قابل اعتماد تر است. اما این به معنی بدون ایراد بودن نیست و همچنان باید تست و بررسی شود.

مثال های واقعی ورژن بندی
۰٫۰٫۰  شروع پروژه
۰٫۱٫۰  اضافه شدن امکانات و ویژگی ها (features)
۰٫۲٫۰  افزودن توابع و ویژگی و امکانات بیشتر
۰٫۲٫۱  رفع ایراد
۰٫۳٫۰  افزدون توابع و ویژگی ها
۰٫۳٫۱  رفع ایراد
۰٫۳٫۲  رفع ایراد
۰٫۳٫۴  رفع ایراد
۰٫۴٫۰  افزدون توابع و ویژگی ها
۰٫۴٫۱  رفع ایراد
۰٫۴٫۲  رفع ایراد
۱٫۰٫۰-alpha نسخه آزمایشی که باید توسط افراد متخصص جهت یافتن مشکلات بررسی شود (این ورژن معمولا پر از اشکال است)
۱٫۰٫۰-beta نسخه آزمایشی که می تواند توسط کابران غیر متخصص استفاده شود. اما همچنان بدون ایراد نیست
۱٫۰٫۰ RC  کاندید نسخه نهایی
۱٫۰٫۰  نخسه نهایی قابل اعتماد

نویسنده: سعید پناهی

طراح و توسعه دهنده وب، رابط کاربری. فرانت اند. علاقه مند به یادگیری و آموزش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احتمالا از اینها هم خوشتون بیاد

آموزش css3

آموزش دستورات خاص و کاربردی در CSS3

در این مقاله تعدادی از دستورات جالب و کاربردی در CSS3 را بررسی می کنیم. دستوراتی که کمتر در مورد آن ها صحبت می شود اما دانستن آنها مهم و در طراحی کمک بزرگی به ما می کند. خوب پس در ادامه با من همراه باشید.

کارگاه آموزشی طراحی وب

کارگاه آموزشی طراحی و توسعه وب سایت به صورت پروژه محور و کارگاهی

بررسی واحدهای REM -EM – VH- VW و تفاوت بین آنها

برای مدت های طولانی طراحان و توسعه دهندگان وب سایت ها برای اندازه گذاری فونت، حاشیه و یا هر عنصر دیگری از واحد px که نشان دهنده پیکسل بود استفاده می کردند. اما امروزه با توجه به گسترش استفاده از دستگاه های مختلف مانند موبایل و تبلت برای نمایش وب سایت ها لزوم استفاده از واحدهایی که کنترل بیشتری به توسعه دهنده و طراح بدهد بیشتر شد. از این رو واحدهای rem و em تقریبا جای واحد px را گرفت.