نمره خام

نمره خام و نمره تراز چیست؟ چگونه محاسبه می شوند و از چه اهمیتی برخوردار هستند؟

در کارنامه کنکور سراسری و یا آزمون های آزمایشی با قسمت های مختلفی در کارنامه مواجه می شوید. شاید بعضی از این قسمت ها برای شما قابل فهم نباشد. در اینجا سعی می کنم بعضی از مفاهیم مندرج درکارنامه را توضیح دهم.

نمره خام

احتمالا اولین قسمتی که در کارنامه به آن نگاه می کنید نمره خام است. این نمره خام چیست و چگونه محاسبه می شود؟ نمره خام عبارت است از نمره ای که توسط هر داوطلب در هر درس چه اختصاصی و چه عمومی کسب شده است که به درصد بیان شده می شود. محدوده نمره خام هر درس بین %۳۳٫۳۳- تا %۱۰۰ می باشد. به این معنی که اگر داوطلبی به همه ی پرسش های یک درس پاسخ غلط داده باشد نمره وی %۳۳٫۳۳- خواهد شد و اگر به تمام پرسش های یک درس پاسخ صحیح داده باشد نمره وی %۱۰۰ خواهد شد. در محاسبه نمره خام نمره منفی هم لحاظ می شود به این صورت که هر سه پاسخ غلط یک پاسخ صحیح را از بین می برد. (هر غلط ۱٫۳ نمره کسر می کند).

چرا به این درصد نمره خام می گویند: چون فقط عملکرد خود داوطلب در تعیین این نمره لحاظ می شود. توجه داشته باشید که  به وسیله نمره خام نمی توان داوطبان را با هم مقایسه کرد.

فرمول محاسبه نمره خام (درصد) در هر درس:

 

فرمول نمره خام

 

 

 

 

 

 

 

مثال: شما از ۵۵ سوال ، ۴۶ سوال را صحیح و ۶ سوال را غلط پاسخ داده اید.

مثال محاسبه نمره خام

 

 

 

 

 

 

طبق فرمول نمره خام شما ۸۰ درصد می شود.

 

نمره تراز

نمره تراز چیست و اصلا به چه دردی می خورد؟ به بیان ساده نمره تراز یعنی تعیین وضعیت علمی یا عملکرد یک دانش آموزش نسبت به سایر داوطبان شرکت کننده در آزمون (کتاب برنامه ریزی فرکانس  اثر علی محمد علی زاده)

فرض کنید نمره خام شما در درسی ۸۰ شده است (درصد شما در آن درس ۸۰ است) آیا می توان گفت که شما نمره خوبی کسب کرده اید؟ آیا می شود نتیجه گرفت که رتبه شما در آن درس باید بالا باشد چون درصد بالایی آورده اید؟ پاسخ خیر است. شاید پرسش های آن درس آنقدر ساده بوده که شما توانسته اید به راحتی به بیشتر پرسش ها پاسخ صحیح بدهید و بقیه داوطلبان هم چون پرسش ها راحت بوده همه درصد بالاتر از نمره شما یا همان ۸۰ آورده اند. در اینجا نمره تراز کمک می کند که بتوان بین افراد رتبه بندی کرد. در بحث تراز ارزش نمره یکسان سازی می شود و نسبت به همه پرسش ها سنجیده می شود. در تراز بندی تک تک پرسش ها مهم هستند به این معنی که هر چقدر دیگران به آن پرسش پاسخ صحیح کمتری داده باشند، ارزش آن پرسش بالاتر می رود و سطح بقیه افراد روی تراز شما تاثیر دارد.

اگر می خواهید بدانید که در درس هایتان پیشرفت می کنید یا خیر به نمره تراز توجه کنید. نمره تراز معیار دقیقی برای ارزیابی وضعیت شماست. توجه داشته باشید که رتبه بر مبنای میانگین نمره تراز در هر درس مشخص می شود.

معمولا تراز عددی بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ است. گاهی اوقات تراز روی ۱۵۰۰۰ هم تنظیم می شود که این بسته به تعداد شرکت کنندگان دارد. هر چقدر نمره تراز از ۵۰۰۰ بالاتر باشد نشان دهنده وضعیت بهتری است.

فرمول محسابه نمره تراز:

فرمول تراز

نویسنده: سعید پناهی

طراح و توسعه دهنده وب، رابط کاربری. فرانت اند. علاقه مند به یادگیری و آموزش

2 پاسخ به “نمره خام و نمره تراز چیست؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احتمالا از اینها هم خوشتون بیاد

کارگاه آموزشی طراحی وب

کارگاه آموزشی طراحی و توسعه وب سایت به صورت پروژه محور و کارگاهی

نسخه بندی معنادار

وقتی نرم افزار، وب سایت و یا اپلیکیشنی طراحی می کنیم بهتر است که برای نسخه بندی آن از روش اصولی و استاندارد استفاده شود. این کار به کاربران و یا هر کسی که از برنامه استفاده می کند دید درست و منطقی از برنامه می دهد و به راحتی متوجه می شود که اپلیکیشنی که استفاده می کند در چه وضعیتی است و اگر آپدیت شود به راحتی می توان تشخیص داد که آپدیت جدید چه تغییری در برنامه ایجاد کرده. مثلا آیا این آپدیت جدید آپشن یا ویژگی جدیدی به برنامه اضافه کرده یا صرفا یک باگ برطرف شده. به همین دلیل همیشه سعی کنید که اپ ها و به طور کلی تمام برنامه های خودتان را به طور اصولی و استاندارد نسخه بندی کنید.