strict-mode

Strict Mode و ‘use strict’ در جاوا اسکریپت چه کار می کند؟

جاوااسکریپت در ورژن ES 5 خود Strict Mode را معرفی کرد. استفاده از این حالت می تواند کیفیت کدهای برنامه نویسی جاوا اسکریپت را بهبود بخشد. برنامه نویس جاوا اسکریپت در این حالت آگاهانه تر کد می زند. پیغام های خطا واضح تر بیان می شوند از این رو پیگیری ارورها راحت تر می شود. با استفاده از Strict Mode مجبوریم که کدهای تمیزتری بنویسیم. هر چقدر کدهای تمیزتری بنوسیم کارایی و performance برنامه بهتر خواهد بود.

 

چه اتفاقی می افتد وقتی از Strict Mode استفاده می کنیم؟

وقتی از ‘use strict’ در ابتدای کدهای خود در جاوا اسکریپت استفاده کنید، یعنی به جاوا اسکریپت گفته اید که به کدهایی که می نوسید سخت گیرانه تر نگاه کند. مثلا اگر یک متغیر را تعریف نکرده باشید و بخواهید از آن استفاده کنید با پیغام خطا مواجه می شوید این در صورتی است که اگر از strict mode استفاده نکرده باشید پیغام خطایی دریافت نمی کنید. همچنین ارورهایی که به شما نمایش داده می شود بهتر و مشخص تر مشکل را بیان کرده است. از این رو وقتی از stirct mode استفاه می کنید مجبورید که کدهای تر و تمیز تری بنوسید و این یعنی بالا رفتن کارایی برنامه تون.

 

نحوه استفاده از Strict Mode

برای فعال کردن Strict Mode تنها کاری که باید انجام دهید این است که عبارت ‘use strict’ را در ابتدای کدهای خود وارد کنید. اگر میخواهید که تمام کدهایی که می زنید در حالت strict mode باشند، باید در ابتدای صفحه و قبل از تمام کدها عبارت ‘use strict’ را وارد کنید. ولی اگر میخواهید فقط برای یک قسمت خاص از Strict Mode استفاه کنید، باید قبل از کد مورد نظرتون عبارت ‘use strict’ را قرار دهید.

  
    'use strict';

    // پیغام خطا. چون از کلمه کلیدی و غیر قابل نوشتن برای نام متغیرها استفاه شده است
    var undefined = 5; 
    var Infinity = 5; 


    // پیغام خطا. چون متغیر تعریف نشده است
    num = 5;
  
 

 

مزایای استفاده از Strict Mode

 • کدها امن می شوند
 • ارورها واقعی تر می شود از این رو خطایابی راحت تر می شود
 • کارایی برنامه بالاتر می رود
 • کدها سالم و استاندارد می شوند
 • اصول کد نویسی رعایت می شود

 
 

نویسنده: سعید پناهی

طراح و توسعه دهنده وب، رابط کاربری. فرانت اند. علاقه مند به یادگیری و آموزش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احتمالا از اینها هم خوشتون بیاد

کارگاه آموزشی طراحی وب

کارگاه آموزشی طراحی و توسعه وب سایت به صورت پروژه محور و کارگاهی

تفاوت let و var

در گذشته تنها روشی که برای تعریف متغیر در جاوا اسکریپت استفاده می شد استفاده از کلمه کلیدی var بود. این کلمه برای مدت های طولانی برای تعریف متغیر ها در جاوا اسکریپت به کار می رفت اما مشکلاتی هم به همراه داشت که باعث شد درنسخه های بعدی جاوا اسکریپت با اضافه کردن دو کلمه کلیدی دیگر const و let برای تعریف کردن متغیر، این مشکلات بر طرف شود. بعد از انتشار نسخه ۶ جاوا اسکریپ دو کلمه کلیدی دیگر let و const برای تعریف متغیر به این زبان اضافه شد. که در مجموع سه کلمه کلیدی برای تعریف متغیر در این زبان مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی کلمه کلیدی const برای تعریف یک ثابت به کار می رود. منظور از ثابت متغیری است که مقدار آن ثابت است مثلا اگر یک ثابت رو معادل یک رشته قرار دادیم نمی توان آن را تغیر داد.

لزوم استفاده از Lazy Loading برای تصاویر

امروزه استفاده از تصاویر در محتوای صفحات وب بسیار زیاده شده. اصلا بدون استفاده از تصاویر، صفحات وب خشک و کسل کننده می شوند. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که محتوای وب سایت، مطلب آموزشی یا تبلیغ و مواردی از این دست داشته باشد. که در این حالت نقش تصاویر بسیار مهم هستند و بدون استفاده از تصاویر عملا کار ناقص می ماند. اما مشکل اینجاست که استفاده از تصاویر باعث می شود که سرعت لود صفحه ی وب پایین بیاد و همین موضوع به خودی خود یک مساله جدی است. اگر کاربری وارد وب سایت شود و سرعت لود صفحه مناسب نباشد باعث می شود کاربر به جای اینکه صبر کند تا صفحه لود شود به طور کامل از وب سایت شما خارج شود. حالا فرض کنید که سرعت اینترنت کاربر هم زیاد مناسب نباشد! برای حل این مشکل از تکنیک Lazy Loading استفاده می کنیم که درادامه به بررسی بیشتر و نحوه استفاده از آن می پردازیم.